רכיבים:

500 מ”ל רוויון (קרטון קטן)
2 ליטר חלב 3%
כף בישול מעץ

אופן ההכנה:

1. מוזגים לסיר את החלב ואת הרוויון. מחממים על אש בינונית. כאשר תערובת מתחממת, ניתן לערבב מידי פעם ולגרד את התחתית עם הכף כדי שמוצקי החלב לא ידבקו לתחתית ויישרפו.
2. כשהתערובת חמה ומתחילה להעלות קצת אדים וגם קצף לבן מלמעלה, מתחילים להיווצר פירורים לבנים קטנים. עם הזמן, יהיו יותר ויותר פירורים. בשלב מסוים אף תרגישו קושי בערבוב.  הנוזל יהפוך להיות שקוף-עכור ודרכו תוכלו לראות עננים עבים וגדולים של פירורי גבינה. מידי פעם מושכים החוצה את כף העץ ובודקים את סמיכות העננים.
3. בתום הבישול התערובת תיראה בערך כמו קוטג’ סמיך מאוד שדולל במים. (ככל שהבישול יהיה ארוך יותר כך תהיה הגבינה סמיכה ויבשה יותר, יהיו יותר פירורי גבינה ופחות מים שנסנן החוצה). אפשר לבשל את הגבינה פחות ואז תיווצר לכם גבינה קרמית יותר ופחות יבשה. בכל מקרה לא מבשלים את הגבינה יותר מ-20-25 דקות. אם התערובת סמיכה וקשה לערבוב – מכבים את האש.
4. מכינים בצד מסננת גדולה.  את המסננת מרפדים בבד דקיק כלשהו ומרפדים את דפנות המסננת (אפשר בד חיתול, או מגבת מטבח דקיקה – אבל לא מגבת עבה של אמבטיה).מוזגים למסננת את תערובת העננים המבושלת. מניחים את המסננת בכיור למשך 10 דקות כדי שתגיר את שאר מי הגבינה. מידי פעם אפשר לטלטל את המסננת כדי לעזור לניקוז.
5. אחרי שרוב המים ירדו, אוספים את כל שולי המגבת מהקצוות, מקפלים אותם פנימה מעל הגבינה ולוחצים מעט.  מניחים  על זה משהו כבד (אבן גדולה, למשל). משאירים בחוץ עוד כ-20 דקות, והגבינה מוכנה.

 

Share Button